Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Тестенини
Качамак
Сподели на Facebook
Качамак, тестенини
Потребни состојки:

1 кг. пченкарно брашно
2 л. вода
Масло за јадење
Сол


Во тенџере на оган ставаме околу 2 литри вода. Ја посолуваме и ставаме малку масло за јадење. Пред да почне водата да врие, го ставаме и брашното, внимателно без да промешуваме. Потоа во средината на брашното со сукалка правине отвор (за да при вриењето не се расрура формата на брашното). Оставаме да се вари околу 2 часа на тивок оган. По 2 часа тенџерето го тргаме од огнот, и со сукалката го мешаме брашното со водата со кружни движења, се додека брашното не се соедини со водата. Додека смесата е сеуште топла, може качамакот да се истури во намрсен плех, а потоа де се сече на парчиња, или пак, со лажица се црпи од тенџерето и се става во намрсен плех. Качамакот се служи со биено сирење, кисело млеко, а најдобро е со солено свинско месо. Традиционалниот качамак се прави во традиционално македонско котле.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10283 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: