Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Главно јадење
Печени компири
Сподели на Facebook
Печени компири, главно јадење
Потребни состојки:

6-7 средно големи компири
Масло за јадење
Сол и зачин


Компирите убаво ги миеме и ги сечиме на половина по должина. Плехот за печење го намрсуваме и во него ги свалкуваме половинките компири, а потоа пред да ги наредиме во плехот, компирите од двете страни ги зачинуваме со сол и зачин. Компирите ги редиме со пресечената страна одоздола, за да при печењето добие румена боја. Плехот го ставаме во рерна да се пече на 200С околу 40 минути. Откако ќе се испечат компирите, плехот го вадиме од рерната и го оставаме настрана за компирите сами да можат да се одлепат од него. Компирите печени на ваков начин може да се јадат целосно без да им се отстранува кората.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6477 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 33

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: