Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Главно јадење
Сарма од лозов лист
Сподели на Facebook
Сарма од лозов лист, главно јадење
Потребни состојки:

40 лозови листови
500 гр. мелено месо
200 гр. чадена сланина
100 гр. ориз (кочански)
2 главици кромид
Малку оцет
Масло за јадење
Нане (мирудија)
Сол
Црн и црвен пипер


Во тава на оган го ставаме ситно сечканиот кромид да се пржи, го додаваме и меленото месо, посоливаме и ставаме црн пипер. Откако малку ќе се пропржи меленото месо, ја додаваме ситно сечканата чадена сланина, оризот, зачинуваме со мирудија, магдонос и црвен пипер. Го допржуваме уште 2-3 минути и го тргаме од огнот. Лозовите листови убаво ги миеме и ги попаруваме со жешка вода за малку да омекнат. На листовите ставаме од смесата со мелено месо и мотаме сарми. Сармите ги редиме во тенџере, ги прелеваме со вода, ставаме малку оцет и заптжуваме со запршка (во тавче ставаме масло за јадење и една лажица брашно, оставаме малку да зарумени). Запршката ја истураме во тенџерето, поклопуваме и го оставаме тенџерето на тивок оган да се варат сармите околу 2 часа.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8628 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 15

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: