Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Главно јадење
Подварок
Сподели на Facebook
Подварок, главно јадење
Потребни состојки:

1 помала зелка, свежа или кисела
500 гр. свински ребра
2 домати
2 главици кромид
Масло за јадење
магдонос
Нане (мирудија)
Сол
Црн и црвен пипер


Свинските ребра ги сечиме на помали парчиња, ги посолуваме, им ставаме мелен црн пипер и ги оставаме 10-15 минути. Потоа во тенџере на оган ги ставаме свинските ребра да се пржат. Откако ќе се испржат ги вадиме од тенџерето и во него го ставаме ситно сечканиот кромид да се пржи. Зелката ситно ја сечкаме и ја додаваме во тенџерето. Откако ќе омекне ја зачинуваме со мирудија, магдонос, црвен пипер и ситно сечкани домати (може и салце од домати). Ако зелката е свежа налеваме вода и додаваме оцет, а ако е кисела налеваме само вода. Го поклопуваме тенџерето и оставаме да се вари околу 90 минути на тивок оган.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10930 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: