Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Главно јадење
Бабури
Сподели на Facebook
Бабури, главно јадење
Потребни состојки:

10 бабури
½ кг. мелено месо
½ кг компири
2 главици кромид
3 чешлиња лук
2 моркови
200 гр. ориз (кочански)
2 свежи домати или доматно пире
Масло за јадење
Магдонос
Сол
Црн и црвен пипер


Во тава на оган ставаме да се пржи ситно сечканиот кромид, го додаваме и ситно сечканиот морков и откако ќе омекнат го додаваме и меленото месо. Додека се пржи меленото месо додаваме сол, црн и црвен пипер, ситно сечкани свежи домати или доматно пире и оставаме малку да се динста. По потреба додаваме и уште малку сол, магдонос, потоа промешуваме и тавата ја тргаме од огнот. Бабурите ги бришиме со чиста крпа, им ги отстрануваме дршките и семките и ги полниме со смесата од мелено месо. Ги затвараме со парчиња компири и ги редиме во традиционална македонска земјена тава. Останатите компири го лупиме, ги сечкаме на поситни парчиња и ги додаваме во земјената тава, редејќи ги помеѓу бабурите. Компирите малку ги насолуваме и ставаме масло за јадење. Тавата ја ставаме во загреана рерна да се пече околу 45 минути на 200оС.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 2813 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 13

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Елијан за Македонците
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: