Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етимологија > Етимологија на македонскиот јазик > Други јазици и писма во Македонија
Џилит (мало копје)
Сподели на Facebook
Џилит е вид мало копје за фрлање, со кое се до почетокот на XX век се изведувала истоимена игра во арапските но и турските земји на Средниот исток.
Името потекнува од арапскиот збор “dzerid” што значи палмина гранка без лисја. Во Турција се нарекува “dzirid” и “dzirit”. Џилитот-копје за игра е дрвено без железен шилец, а должината му е 0,75-1,5 метри.

Џилитот на Средниот Исток достасал со Џингис Кан во XIII век и се проширил во сите турски земји со освојувањата на Османлиите. Тој станува омилена војничка и народна игра која се состои во натпреварување на коњаниците и пешаците во фрлање на далечина, во цел или пак во меѓусебно гаѓање. Според некои извори Турците го пренеле во арапските земји (Египет, Сирија, Алжир).


Изглед на џилит

Фрлањето џилит влегувало во составниот дел од образованието на султановите ич-оглани (вид дворски пажеви). Џилитот-игра и денес е присутен во Анадолија а по балканските земји меѓу кои и Македонија била позната игра под називот “џилитење”. И денес, од постарите е останата фразата, за ситуации кога некои дрско и надмено се наметнуваат, дека тие “се џилитат”.

(Извори – O. Sermed Moukhtar “Musee Militaire Ottoman”, Istambul 1921; “Tarih Deyimler ve Terimleri”, Hamburger 1948)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9615 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 50

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: