Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етимологија > Етимологија на македонскиот јазик > Други јазици и писма во Македонија
Џизија (главарина)
Сподели на Facebook
Џизијата или главарина е порез кој во османлиската империја еднаш годишно го плаќало немуслиманското население, наместо военита обврска. Таа изнесувала 12-24 дирхеми.
Можела да се плаќа и во натура со соодветни земјоделски или сточни производи. Од џизијата биле ослободени жените, децата, старците, сиромашните и возрасни мажи со физички или умствени мани.

Џизијата е давана и во закуп на една година. Собирачите на џазијата се нарекувани “џизјадари“ и ги одредувал везирот. Овој вод данок подоцна со посебен закон од 1855 год. е заменет со војница, но е наплатувана и понатаму се до младотурската револуција од 1908 год., кога пак воената обврска е проширена на сите христијани.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5349 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 47

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: