Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Ислам
.: Општо за Исламот :.

“Калифат” е првична истоимена држава, основана во средниот век (VII, VIII век и понатаму) во Арабија и новоосвоените територии од страна на Арабјаните (со проширувањето на исламот) во Северна Африка и делови од Пиринејскиот Полуостров.

fe

Исламската инвазија на Балканот ја вршат Турците Османлии. Религиозната компонента на Турско - Османлиските освојувања на Балканот и Европа и покрај бројните научни трудови е недообработена, особено вистинските мотиви за фанатичноста на експанзијата.

fe

“Коран” – арапски поим за “читање”, “читанка” и сл., и е света книга за муслиманите.Тој е збирка од верски, морални и општествено-правни прописи, кои според исламот, Аллах му ги објавил на светот преку неговиот пратеник Мухамед и кои се основата на исламското верско учење и право.

fe

“Ислам” е покорност кон “божјата воља” а следбеникот на исламот се вика муслиман. Исламот е монотеистичка религија настаната во Арабија во VII век со учењето на Мухамед и неговите следбеници.

fe

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: