Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црквата Сите Свети, с. Лешани-охридско
Сподели на Facebook

Црквата која е посветена на Сите Светители, со фрески од средината на XV век, припаѓа во редот на скромни, рустично ѕидани еднокорабни храмови со тристрана апсида однадвор.

Ѕидните слики во внатрешноста, ја сочувале годината на својот настанок и името на ктиторот, сетотоа благодарение на рускиот истражувач Виктор Григорович, кој во пролетта 1845г. го посетил и овој манастир. Во наредните години споменикот претрпел оштетувања и наведениот текст е изгубен. Од натписот дознаваме дека овој храм се соѕидал со труд Никола Божикев од градот Охрид, а во време на архиепископот Никола -1452г.

Цркви со вакво име се ретки и во Охрид и охридско е единствена: Сите Светители се почитувани како заштитници на мртвите, и оттука се претпоставува дека оваа црква служела исклучиво на култот на мртвите членови на манастирското братство: црквата денес од сите страни ја опкружуваат гробови.

Во внатрешноста е сочуван скоро целиот живопис од кој ги издвојуваме претставите на Светите Тројца во сводот и тоа: “Приготвениот Престол”- околу кој лебдат серафими и трони, “Старецот на деновите”, опкружен со серафими, ангели и тетраморфи, а над олтарниот простор е насликанИсус Христос од “Вознесението”. Едноставноста на целината и леснотијата во излагањет во Лешани оддаваатсликар кој со својата подготовка значително ја надминувал доверената задача. Зографот во Лешанскиот храм се појавува не само како искусна личност и темпераментен творец, туку и како наставувач на една посебна струја, која ги одликува спомениците на охридскиот круг, започнувајќи од шеесетите години од XIV век.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8212 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: