Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црквата Свети Спас с. Лескоец
Сподели на Facebook

Македонија е надалеку позната по богатиот фонд свидетели на средновековната уметност и култура, мошне битни за историјата воопшто.

Паметниците на културата, како катедралната црква Света Софија, Светиклиментовата црква или пак онаа на Свети Јован Канео претставуваат знаци на препознавање не само на Балканот, ами и во целиот свет. За разлика од споменатите цркви, кои со сета своја убавина им се презентираат на стотици и илјадници посетители, не помалку значајни за нашата историја и познавањето на нашата уметност и култура од времето на навлегувањето на Османлиите во нашите краишта е црквата Свети Спас (Вознесение Христово) во с. Лескоец, оддалечено од Охрид околу три километри.

Според натписот кој се наоѓа над западниот влез - однадвор, кој е од времето на обновувањето на црквата во 1898г. се споменува и годината 1462, како датум кога црквата била изградена и живописана. Црквата во основа е еднокорабна градба, со тристрана апсида и полуоблест свод. При обновата е доѕидан трем од западната и јужната страна.

Воопшто, живописот во оваа црква претставува една интересна и специфична ликовна целина а тоа се должи на деталите кои ги среќаваме на композициите - наративно раскажување - потоа, извесните иконографски моменти, мотиви од секојдневието и инвентивното предавање на профаните ликови. Ги споменуваме најзначајните насликани ликови: свети Никола Чудотворец и ликот на свети Климент Охридски - претставен со моделот на градот Охрид.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7664 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 23

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: