Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црквата Свети Петар, Голем град
Сподели на Facebook

Од остатоците и откриените темели на повеќе профани и сакрални објекти на островот Голем град, единствено е сочувана црквата посветена на свети Петар.

За неа некои научници, според фреските на кои е претставен животот на света Богородица и Богородичниот Акатис, претпоставуваат дека првично била посветена на божјата мајка. Црквата Св. Петар е подигната и живописана во XIV век, во 1360 година, за време на владеењето на царот Волкашин.

Таа е еднокорабна градба во чија близина се наоѓа еден мал по димензии, двокатен конак, сведок за манастирскиот живот што се одвивал на овој простор. Внатрешноста на црквата е исполнета со живопис од кој се зачувани значителен број на фрески. Во апсидата се забележуваат “Богородица ширшаја небеса”,”Поклонувањето на Агнецот”. Во наосот претставени се сцени од животот на светата мајка. Интересен е живописот изработен на јужната фасада на црквата каде е илустриран Богородичниот акатис.

Тука е претставена една композиција со извонредно тематско значење. Станува збор за фреската каде првпат е претставена опсадата на Цариград од страна на Персијанците и Аварите во 626 година. Оваа тема подоцна ќе стане една од најчестите во фрескописот во црквите во Молдавија. Меѓу композициите вредно е да се спомене и композицијата “Бегство во Египет”, која ретко се среќава во нашите средновековни цркви.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6906 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: