Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црквата Свети Никола во с. Косел - охридско
Сподели на Facebook

Едноставна градба од продолжен тип, однадвор завршува со ниска тристранаапсида и е пресведена со полуоблест свод. Со своите мали димензии и со обликот црквата Свети Никола е сродна на повеќе рустично ѕидани и грубо малтерисани споменици од XV век, од околината на Охрид.

Фреските денес се многу оштетени, особено на источниот ѕид од олтарскиот простор и во долната зона на јужниот ѕид. Во основа, распоредот на сликаниот украс ја повторил содржината на спомениците од Охридскиот круг од средината на XV век.

Би ги споменале ликовите на Светите Тројца - насликани во сводот. Од подобро сочуваните композиции останати се Големите Празници: Рожденство Христово, Сретението, Кршевањето и Воскресението Лазарево. На северниот ѕид: Влегувањето во Ерусалим, Распетието Христово, Слегување во пеколот, а целиот циклус се завршува со Успението на Пресвета Богородица. Стилските својства и особениот ракопис на зографот укажуваат на учество на позната личност и овозможуваат поприближно да се одреди времето на сликањето.

Имено, нема сомнение дека фреските ги извел ист уметник кој во 1487/8 година ја украсил внатрешноста на оддалечениот манастирски храм Свети Димитрија кај Бобошево - Бугарија. Станува збор за еден од поталентираните ученици, воспитан во работилницата чии мајстори ја украсиле фасадата на Свети Константин и Елена во Охрид и внатрешноста на селската црква во село Баница.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7093 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 22

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 На една минута Македонија во 50 Библии
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: