Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црквата Света Богородица во село Дреново
Сподели на Facebook

Во селото Дреново кое се наоѓа на дваесет километри југоисточно од патот Градско - Прилеп, изградена е црква посветена на божјата мајка, Света Богородица.

Градењето на црквата народот го поврзува со градењето на Полошкиот манастир, создавајќи предание со кое поучува за правилното човечко однесување, за скромноста и фалбаџиството. Легенда за градењето на црквата Св. Богородица - Дреново и Полошкиот манастир Луѓето од тиквешкиот крај се уште раскажуваат за расцепената црква во селото Дреново, напоменувајќи дека се залудни сите поправки и постојани закрпувања, бидејќи на Илинден, на 2 август, таа повторно пука на истото место каде претходно Свети Илија ја расцепил.

Црквата “Св. Богородица” е изградена во времето на цар Душан и живописана во 1356 година од зографот Димитрие. Од нејзината историја познат е податокот дека била приложена на Св. Пантелејмон во Света Гора од страна на Константин Драгаш. Денешниот изглед на црквата е бескуполна трокорабна базилика без остатоци од фрескопис, но за нејзиниот (некогашен) изглед научниците и истражувачите утврдиле дека станува збор за “комбинација од куполна трикорабна базилика и крстообразна црква од стеснет тип, со купола над наосот и нартексот, и со засведени странични кораби.” (Споменици на културата во Р. Македонија, група автори).

При градењето на црквата се користеле и антички материјали за кои се претпоставува дека потекнуваат од напуштената населба Стоби.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7848 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,42 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 7

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: