Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Создавање на Охридската архиепископија
Апостолска утврденост на македонската црква
Сподели на Facebook

“Библијата – Новиот Завет” – Евангелие од Јован Богослов

“Послание на Св. Апостол Павле до ФИЛИПЈАНИТЕ”:


Св. Апостол Павле

15. “А знаете и вие, Филипјани, дека во почетокот на благодестието, кога излегов од МАКЕДОНИЈА, немаше ниту една црква нешто да ми даде или нешто да примам ОСВЕН ЕДИНИТЕ ВИЕ; * 2 Кор.11,9.

16. Зашто и во Солун, и еднаш, и вторпат, ми пративте нужни работи“

“Послание на Св. Апостол Павле до СОЛУНЈАНИТЕ”:

1. “Од Павла, *Силуана и Тимотеја – до Солунската црква во Бога Отецот и во Господа Исуса Христа: вам благодат и мир од Бога Отецот и од Господа Исуса Христа.

2. Секогаш Му благодариме на Бога за сите вас, спомнувајќи ве во молитвите наши.

3. И непрестано го спомнуваме делото на вашата вера, трудот на вашата љубов и трпеливоста на надежта ваша во нашиот Господ Исус Христа пред Бога и Отецот наш.

4. Знаеме, возљубени браќа, за вашиот избор од Бога,

5. зашто нашето благовестие кон вас беше не само со слово, туку и со сила и со Светиот Дух, и со голема увереност: сами знаете какви бевме за вас помеѓу вас.

6. И вие се угледавте на нас и на Господа, кога во големи маки со радост го примивте словото од Светиот Дух, 
* 1 Кор. 4, 16.
 
7. така што станавте образец за сите верници во МАКЕДОНИЈА и Ахаја.

8. Оти од вас се заврза словото Господово не само во МАКЕДОНИЈА и Ахаја, туку и *во секое место се пронесе славата за верата ваша во Бога, така што нема потреба ние нешто да зборуваме.
*Рим. 1, 8.“

До Солуњаните прво

9. “За братољубието пак нема потреба да ви пишувам, оти вие сами сте научени од Бога * да се сакате еден со друг, 
* Јован 13, 34.

10. бидејќи така и постапувате со сите браќа по ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА.”

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6329 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 34

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: