Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Македонска православна црква
Црковни догми и поими
Сподели на Facebook
Григориј Назијански: “Тешко на оној, кој крадешкум погледнува на тајните на Бога“ (“Oratio” XXXI, “Theologica” V.7, PG 36: 141 C)
• “Еpoche” - метод “одложување на судот“ – метод на одложување на несуштинските модалитети во присуството на напоимливата вистина.

Закон на идентитетот –
М е М,
М е само М и М ќе остане М за вечност (Павле Флоренстки, “Столп и утверждение истини“, 1908, глава III – “Сомнение“).

• Целта на љубовта е – двајца да станат едно (“finis amoris ut duo unum fiant”). Таков е погледот на себеси во Бога, низ другиот.

“Тelos” - довршувањето на историјата.

Парусија (“Parousia”) – Второто јавување-доаѓање на Христа и неговот царство.Израз појавен само кај Јустин Маченик во “ Прва апологија“(гл.52) и во “Дијалогот со Трифон “(гл.32, 52).

Харизма (“Charisma”) – “особен духовен дар”. Даровите и харизмите на Духот го определуваат и се нормативни за психичкото и физиолошкото. Жената не е мајка затоа што нејзиното тело е способно да раѓа, туку овие физиолошки и анатомски способности се изведуваат од нејзиниот мајчински дух. Слично, мажот е помажествен и физички посилен, бидејќи во неговиот дух постои нешто што кореспондира на “ насилието“, за кое ни зборува Евангелието.

Жена “orans” – во античката уметност особено македонстичката има претстава на жена која богослужи, обично прикажана со раширени раце, во став на молитва. Во ранохристијанската уметност, терминот исто така укажува на лик во источниот став на молитва, со рацете отворени.

Духоносна љубов ( “Pneumatophoros”- “Духоносец“). Укажува и на личност која е соединета со Духот, значи “света “.

“Kairos” – определено време, крајно време

“facticite” – историска извештаченост.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3297 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: