Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Македонски конституционализам
.: Македонски конституционализам :.
Македонскиот крал со своите војници секогаш има близок однос, тие му се обраќале слободно, без протоколи и употреба на титули и слободно дискутирале за сите прашања.
fe
Пред и во време на Персиските војни, се јавува македонизмот и македонското гледиште како го нарекува Елис, и кое е од судбинско значење за цивилизацијата. Елис ќе заклучи дека ова гледиште му било потребно на светот.
fe
Во античкиот свет на прагот од IV век п.н.е Македонија е со дефинирана  политика во односите кон соседите. Проблемите со нив и нивното разрешување, планевите за азиската кампања и др. активности се преземале согласно внатрешната моќ со која располага Македонија како воена сила.
fe
Токму во начинот на практикување власт е тајната на успехот за историската нужност да се создаде, постои и развие до највисок степен македонската држава.
fe
Македонската античка држава има развиена организација на власт со централна институција - кралот, со што таа е монархија.
fe
Македонската конституционалност е доградувана од многуте кралеви со кулминација во време на Филип II и син му Александар.
fe
Од длабината на антиката, кај македонскиот народ e и потребата од конституирање и организирање во своја политичка заедница, низ заедничкото живеење, а со цел да нема анархија и хаос.
fe
 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: