Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика
.: Македонски кралеви и династии :.
Пир (Pyrrhus) [околу 318-272 год. п.н.е], македонски крал од Дијадосите кој првично е поставен од татка си да владее со Епир. По смртта на татко му подолго време е во Македонија и Египет каде покажува особени способности.
fe
(lat. Antigonus Doson) (263 – 221 п.н.е) Силен македонски крал, внук на Антигон Гонат кој ја зацврстува Македонија и внатрешно и надворешно и го воздига поранешниот сјај на силна империја.
fe
(lat. Antigonus Gonatus) (319 – 239 п.н.е ) Македонски крал, син на Димитрија Полиоркет и внук на Антигон Монофталм кој ја воздига моќта на Македонија со која внесува стравопочит кај повеќето народи на Европа и Азија и Африка.
fe
Димитрија I Полиоркет (336-283) македонски војсководец и син на Антигон Монофталм, кој под силно влијание на татко си не добива можност за свое докажување на историската сцена особено по кобната битка кај Газа во 312 год. п.н.е.
fe
(lat. Antigonus Monophthalmus) (381 – 301 п.н.е )Македонски војсководец и Генерал на големата армија од Александар Македонски. По освојувањата во Мала Азија Александар го поставува за гувернер на Фригија како еден од најлојалните македонски војсководци.
fe

Liber XLIII ( За Персеј последниот македонски цар и син на Филип V)

fe

Патување од (Црнобуки) до Алба Фученс (Италија)

 

ПРОФ. КИРИЛ ДОБРУШЕВСКИ

 

fe
Генеолошкото дрво на македонската династија на кралевите и цареви изгледа вака:
fe
Демостен во сите напади против Филип II велел: "Тој не само што не е Хелен ниту, пак, има нешто хеленско туку е барбарин од земја за која не би можел нешто убаво да кажеш, еден никаков Македонец, од земја од која човек порано ни роб не би купил.
fe
Таткото на Историјата, Херодот (484 - околу 425, п.н.е.), цитиран според спомнатата книга од Шелдаров и Лилчиќ (Херодот, VIII, 137,138 и 139), раскажува:
fe

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 19

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Св. мч. Георгиј Кратовски
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: