Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика > Македонски градови и области
Костоперски Рид, Младо Нагоричане
Сподели на Facebook

На левата страна од патот Куманово-Крива Паланка, на 9 км оддалеченост од градот Куманово, над црквата Св. Петка во селото Младо Нагоричане, се издига еден рид од базалтна карпа што, со својата височина и необичен изглед, доминира над околината.

На него се наоѓа археолошкиот локалитет Костоперска Карпа - Жеглиговски Камен, каде е откриено постоење на повеќекслојна населба со континуиран временски и културен живот.
За животот на овој простор зборува многубројниот пронајден подвижен материјал. Најстарите траги и пронајдоци се од времето на енеолитот, а откриени се и предмети датирани во железното време ИИ. Од IV-III век пне потекнуваат остатоците од керамика, изработена по углед на хеленистичката, а од времето на доцната антика, односно IV-VI век од новата ера, потекнува најголемиот број на откриен материјал.
Од друга страна, со истражувањата откриено е постоење и на објект за кој се претпоставува дека претставувал базилика, потоа траги од бедем, како и 7 средновековни гроба. Последните наоди се од времето на турското владеење, кога е означен крајот на културната историја и хронологија на просторот.
Од посебна важност при истражувањето на овој археолошки локалитет е откривањето на подземниот објект (V-VI век), што се наоѓа во јужниот дел на ридот. Тој се состои од една главна просторија во која се забележани испусти што наликуваат на клупи, потоа два резервоара, ходници, вертикални отвори за проветрување. Во него е забележано присуство на остатоци од голем број керамички материјал.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6990 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: