Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика
.: Македонија под Рим :.
Првата книга од обемната “Ab Urbe condita” на Тит Ливиј по случувањата со Атенор и Енетите продолжува со вториот лик Ајнеј кој пак доаѓа во средишниот дел на Италија.
fe
Тит Ливиј во првата книга од “Ab Urbe condita”, продолжува со едниот од овие три лика Атенор кој по разните премрежија најпосле се докопува до најсеверниот брег на Јадранското Море на чело од група Енети.
fe
Според натамошното пишување на Тит Ливиј во неговото “Ab Urbe condita” по убиството на кралот Амулиј од страна на Ромул и Рем, настаните се одвиваат вака.
fe
Тит Ливиј за Ромул и Рем во своето дело “Ab Urbe condita” продолжува со следните случувања.
fe
Тит Ливиј своето “Ab Urbe condita”,започнува да го води кон најпознатиот мит за настанокот на градот Рим со историјата на Рим.
fe
Тит Ливиј обемната “Ab Urbe condita”,по судбините на Ајнеј и Атенор го продолжува со Асканиј синот на Ајнеј.
fe
Тит Ливиј, во оваа своја прва книга и наслов од обемната “Ab Urbe condita”, ги започнува со историјата на Рим од 509 год. п.н.е (753 по римско сметање) вплеткувајќи историски и митолошки мотиви, настани и ликови.
fe
Тит Ливиј, освен преобемното дело “Ab Urbe condita” напишал и други дела но тие се изгубени.
fe
“Laudator temporis acti” Тит Ливиј, е еден од најпознатите римски историографи од августовиот период, ја создал најобемната досега позната, римска историја која го опфаќа интервалот од 753 год. п.н.е (основањето на градот Рим според Варон) се до 9 год. н.е.
fe
 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 58

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: