Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8852
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонија во составот на СФР Југославија :.
Обраќање на Лазар Колишевски до Народното собрание, 14 април 1945 година
fe
Тито, по војната до смртта во 1980 год. Македонија официјално ја посети 16 пати (пред тоа има поминувано само еднаш во 1940 год.).
fe
Оваа организација на жените од времето на социјалистичка Југославија, всушност претставува и нивно институционално врамување во контролирани државни рамки, каде се мораше да е во склад со официјалната политика.
fe
За да се сфати суштината на Титовото владеење како доживотен и единствен државник на СФРЈ, треба да се увиде и како постепено се гради неговиот култ.
fe
 Големиот број ордени, медали, подоцна разни плакети, ленти и слични одличија на чие обликување работи Аугустинчиќ, се за духовно да се хранат масите кои со тоа полесно би издржале во пустелијата по војната но и многуте нови законски акти на новиот систем.
fe
Антун Аугустинчиќ познат и признат вајар-скулптор и уметник на кралството Југославија и во новото комунистичко време активно се вклучува кога на Тито му се наоѓа не само како сонародник но и како креатор во создавањето на некои важни државни сегменти.
fe

среда, 17 април 2024
Моментно посетители: 95

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: