Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Судбината на Егејска Македонија :.

- Но до која обезличеност и обезчовечност може да втаса човекот, доживеа Катраница, при овој налет на грчките фашистички банди од април 1944 год. Очевидецот Димитар Шопов вака го опишува пеколот во Катраница :

fe

02-27. IV.1944 год. на планината Каракамен голема офанзива од фашистичките окупатори обемно помогнати од Грчките банди на Пулос и ПАО со цел да ги ликвидираат антифашистичките единици кои најголема поткрепа имаа токму во краевите со македонски народ.

fe

22. XII.1907 год. – во с. Драгош влегла Врховистичка чета на бугарската пропаганда и за да ги заплаши селаните повеќето Петријаршисти ( под Грчката црква) а само некои куќи биле Егзархисти (под Бугарската црква) убиле 2 видни патријаршисти наредниот ден.

fe

- 04.VII. 1905 год. Грчките банди вршат маскар над македонскиот народ од с. Загоричани – Костурско. Австрискиот конзул во Битола Оскар Прохаска го посетил селото по колежот и во опширен Извештај меѓу другото бележи :

fe

Грчката власт против Македонците ги презема следните мерки:

fe

По десетиците илјади жртви и осакатени и толкуте илјади бегалци, тешките материјални штети и др.,македонскиот народ од Егејска Македонија е пред целосно ликвидирање по Граѓанската војна.

fe

Владата на Караманлис ги ослободува политичките затвореници, го расформира концентрациониот логор Ѓурос, го враќа Уставот од 1952 год., ја легализира КПГ, врши смени во армијата и ги апси лидерите на Хунтата.

fe

Да го сврти вниманието на народот од изолацијата и кризата, Хунтата сака надворешен “патриотски” успех – соединување на Кипар и Грција.

fe

21.IV.1967 г. - утрото во Грција е извршен воен удар, организиран и спроведен од група полковници на грчката армија, познати како “Воена хунта”, според тајниот план “Промитис”. Демократските сили се затечени.

fe

Кукуш е еден од најразвиените културни, стопански и револуционерни центри во Македонија

fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: