Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Илинденско востание :.

Серскиот револуционерен округ ја зафаќал територијата на исток до реката Места, на север до бугарската граница, на запад до реката Струма и на југ до Егејското Море. Центар е градот Сер.

fe

Солунскиот револуционерен округ пред востанието бил поделен по течението на Вардар на два востанички окрузи: источниот е обележен како II и е наречен "Беласица", а западниот како III и е наречен "Кожуф".

fe

Струмичкиот револуционерен круг го опфаќал реонот на исток до реката Струма, а на запад до реката Вардар.

fe

Скопскиот револуционерен округ непосредно пред востанието е преименуван во VI востанички округ "Овче Поле".

fe

Невескиот бој претставува еден од најголемите успеси во текот на Илинденското востание во кој е постигнат висок степен на борбена ефикасност и со минимални загуби се постигнати големи војнички ефекти.

fe

Леринскиот востанички реон го зафаќа јужниот дел од Битолскиот востанички округ.

fe

Клисура непосредно пред Илинденското востание имала 3.400 жители. Неговата географска положба, од воено-оперативно гледиште, е многу значајна.

fe

Костурскиот востанички реон го зафаќал југозападниот дел на Македонија. Неговите граници се совпаѓаат со административните граници на Костурската каза.

fe

Ресенскиот востанички реон на Смилевскиот конгрес бил поделен на два самостојни реони.

fe

Охридскиот востанички реон ги опфаќал охридската и струшката околија со вкупно 111 села. До почетокот на Илинденското востание 83 села веќе биле организирани, а во останатите имало одделни членови.

fe
First
Prev
Страна 1 од 5
Next
Last

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: