Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Димо Хаџи Димов :.
Во однос на македонското прашање од социјалистот Димо Хаџи Димов уште во 1901 г., истото го разработува во брошурата „Македонското прашање“.
fe
Димов е и соборец на Гоце, познати се неговите зборови по загинувањето на Гоце:
fe
Одговорот на прашањето што е Д.Хаџи Димов или колку се издржани бугарските етноетикети за него, го дал самиот Димо Хаџи Димов во неговата книга „Назад кон автономија“, излезена во 1919 год. (од која и Кулишев и ќе заклучи она првиот пат во истата 1919 год. го кажува):
fe
Бугарската историографија во однос на Санданизмот, се спротивставува самата со себе за истите личности и дела, различно пишуваат дури и истите историчари.
fe

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 24

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: