Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Крсте Љондев (? – 1928 год.)
Сподели на Facebook
  Крсте Љондев родум е од с.Неокази, Леринско, бил реонски војвода во Леринско и голем приврзеник на Внатрешната организација.
 За време на конституциониот режим во Турција, Крсте е совесен граѓанин како дел од федеративната партија на Сандански. На обидот на.бугарскиот консул во Битола Неиков да го поткупи Крсте, по пламениот говор од Љондев на крајот само му одговара: „Сега разбрав оти санданистите се прави."

После I Св. војна, Крсте се настани во Битола, каде што е убиен во 1928 год. од српската власт по провокација од бугарските врховисти. Врховистите перфидно ги елиминраа старите македонски кадри било во атентати било со предавства на властите каде и да се најдеа, било со провоцирање меѓусебни кавги и чистки, а Љондев е само уште една од големиот број жртви на тоа бугарско злодело.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6680 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: