Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Александар Ефтимов (1874—1938)
Сподели на Facebook
 во Битола. Учителствува во 1895/96 год.
Подоцна станува раководител на РК на ТМОРО за Лерин, а во 1899/900 год. е раководител на Битола. После една година е избран за член на Битолскист окружен револуционерен комитет и раководител на ученичката револуционерна организација во истиот град. За време на острите борби кои што се разгоруваат среде Македонците вo Бугатија, после Првата оветска војна, Ефтимав е на страната на Временото македонско претставништво. Тој остро ги напаѓа и порекнува големобугарските агенти Тодор Алвксантров и Александар Протогеров поради нивното отстапуваше од револуционерната кауза на македонскиот народ и застанување на страната од интересите на туѓинскиот – бугарски народ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6864 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: