Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Ѕоле Стојчев
Сподели на Facebook
 Ѕоле Стојчев е роден во с. Баница, Леринско. Бил долгогодишен лерински војвода.
Преку конституциониот младотурски режим во Турција станува предводник на народното движење во Леринско, ориентирано кон санданистите. Како таков Ѕоле станува првенствена цел на врховистите, кои што имаат злочеста мисија – да ги компромитираат младотурците пред македонскиот народ и направат јаз меѓу нив и народот како би влегла на сцена бугарската пропагандно-експанзионистичка политика (помош од Болгарите -“братскиот народ“ !).Токму против ова се бори Ѕоле и санданистите кои ги увидоа предностите од новиот парламентарен живот. Почнаа да издејствуваат закони и државни решенија кои се повеќе на Македонија и македонскиот народ му ги кинеа ропските синџири и го водеа кон автономија.
Ha еден митинг во Лерин, на 31 декември 1909 год. Ѕоле рекол:

“Б р а ќ а,
Треба да работиме за конституционализам, во тоа со Турците ние на дело да се побратимиме, за да ја завардиме територијалната целина на Македонија. Тој е нашиот спас. Инаку ние стануваме објект за освојување од надворешни грабачи, кои што бараат богатство во нашата богата земја — Македонија".

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7703 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 13

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: