Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Александар Кошка (1873—1907)
Сподели на Facebook
Пелистерскиот војвода и организатор Александар Кошка по народност-Влав.
Toj e еден од оние Власи кои што тргнале во борба против заедничкиот физички и духовен угнетувач на Мкаедонија. Како вреден работник во редовите на ВМРО ги буди Власите од неписменост, настојувајќи да завршат училишта. Самиот завршил романска гимназија во Битола и студирал медицина.
Од сите Власи, активни членови на ВМРО, Кошка е најинтелигентниот револуционер.

Александар Кошка е олицетворение на братството и единството меѓу македонскиот народ и малцинствата, кои што се бореа во општа борба против феудалното потчинување и експлоатација на беговите и пашите.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6328 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 21

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Св. мч. Георгиј Кратовски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: