Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонски револуционери :.
Живеел во Босна. Избегал во Египет.
fe
Роден во с. Катраница, Воденско.
fe
Роден 1904 год. во с. Оморане, Велешко, осуден и обесен на 18.VII.1942 год. во Софија од Бугарите заради македонски национални чувства и борба против бугарскат окупација.
fe
Роден во с. Ресава1902 год., во сиромашка фамилија. Немајќи средства останува да работи на имотот како земјоделец прехранувајќи ја многубројната фамилија.
fe
Роден е 1923 год во Кавадарци од занаетчиско и сиромашно семејство. И самиот подоцна немајќи материјални можности станува ковачки занаетчија.
fe

Петар Поп Арсов
(1868 - 1941)

fe

Само еднаш – во ропското вековие кога патот отворен пред македонскиот револуционер со определбата за револуција, го одведе до – слободата.

fe

Да се биде Македонски револуционер е навистина нешто посебно, оној кој тргнал по тој пат знаел дека одбрал нешто што ги надминува маките на Тантал и Сизиф.

fe

Многу современици на револуционерите својот живот го доодувале како тлеење, како помиреност со сите силници и насилства.

fe

И подрастично, дури има револуционери од туѓи народи кои се посветиле во делото на македонскиот народ водени од слободарски емоции за најнапатениот народ на Европа.

fe
First
Prev
Страна 2 од 4
Next
Last

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 18

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: