Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Среден век
.: Самоиловото царство :.

Има многу сведоштва со кои решението северна Македонија да биде наречена како "Бугарија" од страна на Византија, било неприфатливо.

fe

За Василиј II  се смета и дека е потомок на етничките антички Македонци, роден во Едрене во тогашната тема Македонија а денешна Тракија, од што и епитетот  – “Македонски” но и прекарот - "бугароубиецот".

fe

Во 963 г. во Македонија се крева востание од комитопулот Никола и синовите Давид, Арон, Мојсеј и Самоил, кои се отцепуваат од Бугарија.

fe

Самоиловото Царство ги опфаќало речиси истите територии на античка Македонија од времето на Филип II Македонски и Александар Македонски ( Европските територии - без Азија и Африка)

fe

Создавањето на Самуиловата држава за историјата на македонскиот народ има исклучително значење. Со неа се и темелите во конституирањето државотворност на македонскиот народ  

 

fe
Во историјата на средновековната македонска држава, во самата нејзина династичка лоза, се случило уште едно братоубиствено крвопролевање.
fe
Во втората половина на X век дошло до заострување на односите помеѓу Византија и бугарската држава, во чиј состав тогаш влегувала и Македонија.
fe
 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Цесија
--------------------------------
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: