Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Среден век > Отпорот на Македонците во стопанството
Спахилукот под Турците во Македонија
Сподели на Facebook
Слабата централна власт, особено во последните децении на XVIII век, ќе ја искористат турските феудалци понесени од вносните приходите.
Не само што почнуваат да откажуваат послушност на султанот, но и кон нивните дотогашни воени должности. И за спахиите и за јаничарите војната веќе не била така вносна како за време на победоносните завојувања, па тие ја избегнуваат и не се одзиваат на повикот од султанот. Во руско-турската војна од 1768 год. од 130 000 спахии на империјата, се одзвале само 20 000, иако само на Балканот имало повеќе од 55 000. Слично е и со јаничарите, кои пак се посветуват на градежни занаети. Францускиот конзул во Солун, А. В. Араси опишувајќи ги овие состојби во 1771 год ќе запише:

“Многу јаничари, заради финансиските потешкотии на државата, остануваат без плата, па почнуваат да тргуваат со храна, огревни материјали и фуражна роба во Солун. Некои отвораат дури и дуќани, пекари, месарници, па дури и воденици “.

Леополд вон Ранке (1795-1886), ја за непослушноста на турските феудалците над султанот
И не чуди, брзиот пораз во австро-турската војна од 1791 год. и уште потешките услови кои султанот мора да ги прифати со договорот од Свиштов во 1791 год.

Како се одвиваше, пак, овој период на преод од спахилук на чифликт?

Според тврдењето на Леополд Ранке, во ова време, од крајот на XVIII и почетокот на XIX век, во Османлиската империја имало околу 132 000 спахии но и околу 150 000 јаничари. И додека јаничарите за својата служба добивале плата, спахиите од султанот добивале на уживање спахилук, но не како личен имот. Нити смееле да го продаваат, нити да го подаруваат, нити да го увакафат спахилукот. Спахилукот бил даван само на услуга за да за себе спахијата извлекува корист, додека е негов корисник. Во однос селаните од територијата на спахилакот, спахијата немал право да ги тера на кулачење (работно вонредно ангажирање), ниту имал право да ги протерува од земјата, ниту да им суди, ниту пак да им забранува преселба таму каде сакале. Спахилукот бил само своевидна плата, која непрестано се давала, а заради која спахијата бил должен да војува на повик од султанот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5404 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: