Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Среден век
.: Отпорот на Македонците во стопанството :.
Воените порази кои ги трпи турската војска од средината на XVIII век,освен што ги води во поголема дезорганизација воените сили, ги разбудува од сон и врвовите на Отоманската власт.
fe
Процесот на претварање на спахилуците во чифлици, не течел лесно. Иако потекнува уште од почетокот на XVII век, претварањето на спахилуците во чифлици, се протега се до средината на XIX век, кога и султанот, со земјишниот закон од 1858 год., конечно ги признал чифлигарските аграрно-правни односи.
fe
Слабата централна власт, особено во последните децении на XVIII век, ќе ја искористат турските феудалци понесени од вносните приходите.
fe
Воените порази на Турција по европските фронтови во текот на XVIII и XIX век, покрај предизвиканата анархија во империјата, предизвикуваат и се поголеми отстапки во однос на земјите победнички.
fe

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 50

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Анексија
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
 Први истражувања на флората во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: