Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство
.: Создавање на Охридската архиепископија :.

Послание до Коринтјаните – второ

fe

“Библијата – Новиот Завет” – Евангелие од Јован Богослов

fe

27-та година пред Христа, императорот Август ги дели провинциите на сенатски и царски. Македонија е прогласена за сенатска провинција и е таква се до 15-та год. по Христа кога со приклучена Ахаја кон себе е прогласена за царска провинција.

fe

Познато е дека Македонија зеде активно учество во Втората светска војна, со цел да се ослободи од фашистичкиот окупатор и да се здобие со национална слобода, државност и црковно осамостојување.

fe

Желбите и настојувањата на македонската интелигенција и на македонскиот народ за обновувањето на Охридската архиепископија биле тесно поврзани со борбата за сопствена национална афирмација.

fe

Цариградската патријаршија лукаво ја искористила немаштијата и немоќта на Македонската православна црква и настојувала пред Високата Порта да докаже дека единствено таа може да ги врати долговите на Охридската архиепископија, доколку оваа биде укината и приклучена кон неа.

fe

Крстови најдени во Македонија

fe

Крстови најдени во Македонија

fe

Крстови најдени во Македонија

fe

Крстови најдени во Македонија

fe
First
Prev
Страна 1 од 3
Next
Last

сабота, 13 јули 2024
Моментно посетители: 39

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: