Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Создавање на Охридската архиепископија
Крстови во Македонија XX
Сподели на Facebook

Крстови најдени во Македонија

V век - Неготино

Крст - приврзок за на гради.
Во средината и на сите краци
концентрични кругови
прилепени налистови.
Бронза:леење.

Димензии:39мм х 26мм

 

 

 

 
V-VI век - непознато место на наоѓање
Крст - приврзок за на гради.
напредната страна украс со бел емајл
распореден во пет кружни и 
четириправоаголни полиња.
На задната страна изгравиран крст
во центарот и натпис HC X N
Бронза:леење и емајлирање.
Димензии:40мм х 28мм
   

 

 
V-VI век - Скопје
Крлушка од оклоп.
Бронза: леење, гравирање,
исчукување и позлатување,
Димензии:24мм х 24мм
   

 

 
V-VI век - Штип
Крст-женски украсен приврзок
за на гради за чување реликвии.
Украсен со црн камен во средината.
Сребро: талење, украсување
со гранулација
Димензии: 23мм х 14мм
   

 

 
V-VI век - Кавадарци
Крст-приврзок за на гради
Напредната страна
пишува ФC HC
Задната страна
украсена со исчукување.
Бронза:леење и исчукување.
Димензии:
42мм х 25мм
   

 

 
 
КРСТ,VI век - Неготино
Крст-женски украсен
приврзок за на гради
за чување реликвии.
Украсен со необработен
смарагд во средина.
Златен лим
талење, гранулација
и доработка
   

 

 
VI век - Струмица
Крст приврзок за на гради.
Стилизирана претстава на Христовото
распетие.
Бронза: леење и доработување
Димензии: 55мм х 28мм
   

 

 
VI век - Неготино
Крстовидна апликација за облека.
Леење и доработување.
Димензии: 50мм х 50мм
   

 

 
   

 

 
   

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6456 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 24

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: