Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство
.: Македонски архиепископи и великодостојници :.

Во оваа војна повторно се разбудиле надежите на македонскиот народ, кој почнал да се бунтува и востанува за да им ја олесни борбата на сојузниците.

fe

Најголем противник и борец во борбата против големогрчките аспирации кон македонската црква, бил Сисанијскиот митр. Зосим I.

fe

По смртта на Нектариј I, раководната  палка  во  подготовките  за  востание  во  Македонија  и Арванија ја презел Атанасиј I. Од 1596 до 1615 година посетил неколку Eвропски земји и владетели, ...

fe

Охрабрувачките сигнали и тонови се обидел да ги искористи наследникот на Гаврил, Нектариј I, а подоцна и неговиот ,Атанасиј I.

fe

Прв Охридски поглавар кој патувал по Европските дворци со политички цели бил Гаврил I.

fe
 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 62

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: