Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство
.: Македонска православна црква :.
Најчеста методолошка грешка е поставувањето на “прашањето на жената“ емпириски и неговото определување, само врз нејзината реална позиција во светот.
fe
Бракот е света или ”голема тајна“ (Св.Павле – Ефес. 5, 32), бидејќи претставува единство помеѓу мажот и жената кое не може да се оправда самото по себе, бидејќи тоа не е единство кое е затворено во земското.
fe
Григориј Назијански: “Тешко на оној, кој крадешкум погледнува на тајните на Бога“ (“Oratio” XXXI, “Theologica” V.7, PG 36: 141 C)
fe
Ревидирано изданије 2006
Со благослов на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Правословна Црква
Библиско здружение на Република Македонија
fe
Ревидирано изданије 2006
Со благослов на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Правословна Црква
Библиско здружение на Република Македонија
fe
Ревидирано изданије 2006
Со благослов на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Правословна Црква
Библиско здружение на Република Македонија
fe

Светиот Синод на Македонската Православна Црква го свикал Третиот црковно-народен собор на 17 јули 1967 година во Охрид.

fe

Иницијативниот одбор за организирање на Македонската православна црква на 23 јули 1958 година, заедно со целокупното свештенство донел одлука за свикување на Вториот македонски црковно-народен собор.

fe

Првиот македонски црковно-народен собор се одржал во Скопје на 4 и 5 март 1945 година. На овој Собор зеле учество повеќе од 300 делегати - свештеници и мирјани.

fe

Јурисдикцијата на Македонската православна црква - Охридската архиепископија по распаѓањето на Душановото царство била разделена во повеќе деспоства меѓу кои и кралството на Волкашин во кое влегувало и седиштето на Архиепископијата, градот Охрид.

fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 28

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: