Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9048
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Македонска православна црква
За светата тајна, брак
Сподели на Facebook
Бракот е света или ”голема тајна“ (Св.Павле – Ефес. 5, 32), бидејќи претставува единство помеѓу мажот и жената кое не може да се оправда самото по себе, бидејќи тоа не е единство кое е затворено во земското.
Св. Јован Златоуст за светат тајна, брак
Тоа е единство кое ги надминува состојбите на овој свет и се отвара кон векот што доаѓа. Св. Јован Златоуст вели: “Бракот не е образ на нешто земско, туку на небесното“.

Според Библијата, жената не е само “помошничка“, туку онаа која “кореспондира на мажот“. Ќерката божја стои пред синот Божји, лице в лице-едниот го комплетира другиот. Св.Павле вели: “Во Господа ниту е жената без мажот, ниту мажот без жената“ (1. Кор. 11,11).

Кога пак Св.Павле вели за потчинување на жената кон мажот тоа најмалку е онака како што сакаат некои феминистички и т.н.р “демократски” умови да го прикажат зашто тоа не е едноставно потчинување кон физички посилниот пол. Мислата на Св. Павле е јасна, кај него жената е потчинета на мажот на ист начин како што Црквата му е потчинета на Христа (сп. Ефес. 5, 22-24), т.е. само кога мажот ВИСТИНСКИ го претставува Господа, при што е подготвен да го даде и животот свој за жената. Тука “потчинувањето“ постои само кога има потполно меѓусебно самопредавање и целосна доверба, па треба да се сфати од перспективна на царството Божјо. Кога односите постигнуваат таков небесен одек, тие повеќе не подлежет на буквата на законот.

Во таквата духоносна (“pneumatophoros”) љубов, потчинувањето како закон, повеќе не значи ништо. Уште помалку значат и се основен критериум земските закони за кои се фаќаат сопружниците при долгите бракоразводни парници или пак кога и во бракот влегуваат со “математика” па прават “предбрачни договори”. Јасно е дека таму нема вистинска љубов, таму е се “математика” и дека едниот е земски потчинет на другиот (побогатиот). Но и тој-потчинетиот има своја математика и трпи се што му наметнува побогатиот сопружник, до момент кога тоа повеќе не може или кога создал свои поволни услови да ги смени работите во своја корист. Како и да е и од ова површно прочепкување јасно е дека тука се влегува во свет полн со недоверба, интриганство и зломисление што е целосно спротивно на бракот разбран во духовна и Божја смисла, бракот како света тајна.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4030 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 22 јули 2024
Моментно посетители: 18

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Први истражувања на флората во Македонија
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: