Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7519
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Докажувањето на младите Македонци од антиката
Сподели на Facebook

Ловот за Македонците во античка Македонија покрај економското имал и едукативно значење.Младите Македонци токму во ловот ја изградувале борбената вештина и се здобивале со цврстина, итрина, снаодливост и упорност

Како што сопштуваат најпознатите историчари од антиката, Македонецот колку и да бил од благородничко потекло, додека не фател диво животно без мрежа, на гозбите морал да седи, т.е не можел да гозбува лежечки како оние кои веќе се докажале како мажи.

Затоа оваа вештина посебно се изучувала и извежбувала уште од помали нозе а подоцна кога значајно се проширила империјата се дресирале и посебни кучиња гоничи.Ова ќе каже дека ловот останал најголема страст на Македонците.


Младите Македонци ги учат вештините на ловот

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7088 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 13 декември 2017
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: