Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Најголема археолошка акција со светот
Сподели на Facebook

Во 2007 година лето-есен на “Плаошник” во археолошките истражувачки работи вкупно работеа 440 луѓе што е најголема и поединечна археолошка акција на светот.


Имено толкав број на луѓе истовремено на еден локалитет не биле досега никаде и никогаш ангажирани. Дури и надалеку чуениот Шлиман кој ја пронајде Троја работел со 156 луѓе.

Но и Македонија како земја во моментов е најголемата воопшто случена археолошка акција. Имено истовремено додека на Плаошник работеа овие 440 луѓе и на Скопско Кале работеа 380 луѓе а ако на ова се додадат и оние кои деноноќно работат на Стоби, Аударист, Делчево, Бонче и др. тогаш значи дека преку 1000 луѓе се ангажирани на археолошки истражувања.

За земја како Македонија со само два милиони луѓе, ова ја стави веднаш со вкупниот број ангажирани луѓе као најголема позната археолошка акција во светот. Има и зошто има и со кого, најголемиот археолог и нашиот македонски “Шлиман”, раководителот на сите овие акции и историски откритија – Г-нот Паско Кузман.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7469 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 58

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Битката и Македонците во антиката
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: