Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
Сподели на Facebook

Ѕвонко Томески и Владимир Кочовски од Противпожарната бригада на Скопје, се прогласени за херои на Нирнберг – Германија, кога на посебна церемонија добија сертификат за храброст и прогласување за почесни членови на Противпожарната бригада на Нирнберг.

- Вакви церемонии на прогласување почесни членови, градот Нирнберг организира уште од средината на XIX век. Признанијата им ги врачил Командантот на Нирнбершката бригада Фолкер Скрок.

- Ова за двајцата Македонци се организира по повод подвигот, кога спасија човечки животи и материјални штети по околината за што голем интерес покажаа најтиражните Нирнбершки и Германски весници.

- Двајцата Македонци беа испратени на дво-неделен од (01 – 14 јули 2007 год.) престој кај колегите од Германија во размената на искуства меѓу збратимените градови Скопје и Нирнберг. Биле ангажирани во редовна сменска работа.

- При една смена со Владимир кога им стигнала пријава за пожар во автолакерска работилница заедно со другите колеги отишле да го гасат пожарот. Работилницата од дрво целата била во пламен и додека Германските колеги се обидувале однадвор да го гасат пожарот Ѕвонко и Владимир без многу размислување се уфрлиле внатре – во оганот. Работилницата полна со оксигенски боци на кислород и ацетилен кои можеле да експлодираат и предизвикаат огромни материјални штети но и човечки жртви. Двајцата Македонци успеале да извадат 4 такви пред да усвитат до експлодирање, што се оценило за херојско дело.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7219 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 13

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: