Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7659
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Сигнализацијата со оган од антиката
Сподели на Facebook

Сигнализацијата со оган е од најстарите дни на цивилизацијата.

Уште Есхил во неговиот “Агамемнон”, спомнува дека стражите за меѓусебно разбирање користејќи сигнали со оган (т.н.р огнени стражи) за само една ноќ за падот на Троја известиле од Троја на брегот од Мала Азија до Микена во Елада. Во “Илијадата “ има податоци за системот на набљудување преку сигнали на оган и чад.

Но овој систем особено го доразвиле Македонците подоцна под Александар Македонски. Македонската империја распослана на половина земјина топка и речиси 4 000 000 км2 во она време барала навремени известувања и многу потреби. А користеле и искуства од Персијанците за што пишува и Аристотел учителот на Александар со кого овој се допишувал, наведувајќи дека Персијанците со системот на факели ја известувале целата земја.

Македонците развиле посебени систем од сигнални станици, во Александрија веќе во 285 год. п.н.е постоело посебна обучна школа за брзо и ново сигнално известување.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6888 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 19 октомври 2019
Моментно посетители: 107

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: