Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8195
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонскиот антички штит бил дрвен
Сподели на Facebook

Вистинскиот антички македонски штит бил изработен од дрво, кожа и нешто метал. Така од надворешната старна на средината имал кружен папок-омфал.

Во средината обично била прицврстена метлна декоративна ѕвезда-розета со тордирани зраци или молња. Во кружната зона наоколу биле заковани метални поликружни опкови-огнила. Во нив, као и меѓу-просторите биле заковани бројни железни клинови.

Понекогаш на ликовните претстави се гледаат мали молњи. Од ова јасно е дека овие железни опкови имале првенствена намена за одбрана, кога непријателот ќе удри со мечот да не може да го пробие штитот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8132 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,55 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 03 декември 2022
Моментно посетители: 324

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Најголема археолошка акција со светот
--------------------------------
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: