Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Први жртви на II Светска војна - Македонците
Сподели на Facebook

28 октомври 1940 год. фашистичка Италија од Албанија ја напаѓа Грција. Но и Грците немаа помалку фашистички режим со Метаксас на чело, особено кон не-Грците по род како оние од македонскиот народ.

Метаксас апси масовно Македонци и ги депортира од родните огништа населувајќи ги во најјужните краеви. Ова Грција го правда како мерка за претпазливост од шпионажа во корист на Италијанците, всушност користејќи го мигот за да си го “исчисти дворот”.

Од нив околу 2 000 се најистакнати членови на ВМРО (Обединета) и КПГ. Да биде трагикомедијата на чинот потполна истата Грција истиот миг врши и мобилизација на остатокот од Македонците од Егејска Македонија за да ја бранат Грција (?!)

Целокупниот резервен состав мобилизиран при ова е од Македонци и е веднаш упатен на првите линии и во најтешките судири. Грција и во такви мигови мисли на “чистење” на својата територија од автохтоните жители на Егејска Македонија.

Од вкупно загинатите во оваа Грчко-Италијанска војна до нападот од 06 април 1941 год. од страна на Германија врз Грција, гинат 12 000 Грчки војници. Од нив повеќе од 5 000 се Македонци, што е безмалу половина од загинатите и тоа во првите борбени линии и мигови.

Ако се додадат и загинатите Македонци од бомбардирањето на Битола од страна на Италија на 05. XI.1940 год., кое наводно било “по грешка”, ќе се увиди дека македонскиот народ и во оваа војна на Балканот по I светска и двете Балкански, пак е – прва жртва.

За заслугите при одбраната на Грција, подоцна македонскиот народ ќе биде и вистински “исчистен”,тероризиран, преселуван, емигриран а она што ќе остане ќе живее во своевиден логор со децении, во “Елиники Демократија”.

Со ова македонскиот народ покрај што е првата жртва на фашизмот од Балканот, тој е и првата жртва на “ослободувањето” од фашизмот, зашто размерите на неговиот ништеж ни оддалеку не можеа да се мерат со Германско-Италијанскиот напад и власт од II светска војна.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8416 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Александриската библиотека
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: