Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
Сподели на Facebook

Оваа девица била ќерка на некој идолски гаталец Клеон, човек богат и лош. Заради верата во Христа, татко ‘и ја истерал од домот и од градот.

Двајца чесни граќани, Авкт и Таврион, го укориле Клеона заради нечовечкото однесување кон својата ќерка, заради што тој ги оптужил како христијани. Тие биле луто мачени и за Христа убиени. Потоа Тесалоникија била мачена и убиена. Пострадале во Македонскиот град Амфипол, кај сегашна Кавала. И така, овие маченици со удостоиле за бесмртното царство со своето чесно страдање.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7505 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 13 јули 2024
Моментно посетители: 17

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: