Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. ап. Матиј
Сподели на Facebook

Родум е од Витлеем, од племето Јудино. Се учел кај св. Симеон Богопримецот во Ерусалим.

Кога Господ излегол на проповед за Царството Божјо, тогаш и Матиј се придружил кон оние кои Го љубеле Господа, оти и самиот тој со сето срце Го љубел, со наслада зборовите Негови ги слушал и делата Негови ги гледал. Во почетокот Матиј бил вброен во седумдесетте помали ученици Христови, но по Воскресението на Господа, бидејќи местото на Јуда предавникот било испразнето, апостолите со ждрепка го избрале Матиј на местото Јудино за еден од Дванаесетте големи апостоли (Дела 1:23). Примајќи Го Духот Свет на Педесетницата, Матиј пошол на проповедување на Евангелието и проповедал прво во Јудеја, потоа во Етиопија, каде што претрпел големи маки заради Христа.

Се мисли дека проповедал и по Македонија каде што сакале да го ослепат, но тој постанал невидлив за своите мачители и така ја избегнал опасноста. Бидејќи бил во самица, Господ му се јавил, го закрепил и го ослободил. Најпосле се вратил на работа повторно во Јудеја. Тука бил обвинет и на суд изведен пред првосвештеникот Анан, пред кого тој неустрашливо сведочел за Христа. Анан, оној истиот Анан кој пред тоа го убил апостолот Јаков, го осудил Матија на смрт. Тогаш го извеле св. Матиј и го убиле со камења, а потоа со секира му ја пресекле главата (ова било римски начин на убивање на осудените, а лицемерните Евреи го примениле егон над мртов човек за да им покажат на Римајните како убиениот бил и римски противник). Така завршил овој голем апостол Христов и се вселил во радоста вечна на својот Господ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7468 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: