Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7770
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Преп. Павле Ксиропотамски
Сподели на Facebook

Син на царот Михаил Куропалат. Со блескавото образование, со ретката мудрост и воедно со кроткоста, Прокопиј, како што прво се викал, бил во своите младински години предмет на восхитување на целиот Цариград.

Во една повелба царот Роман Постариот го нарекува 'најголем од сите филозофи”. Но плашејќи се душата да не му се погордее и да не пропадне заради човечката слава, ова прекрасно момче се облекло еден ден во просјачки алишта и дошло во Света Гора, каде што примило монашки чин од познатиот светител Козма.

После долгите осаменички подвизи тој го обновил ксиропотамскиот манастир, а малку потоа изградил нов манастир, СветоПавловскиот, каде што во старост и умрел. Кога тој манастир се осветувал, царот Роман испратил на дар голем дел од Чесниот Крст, кој и до денес таму се чува. За овој светител се зборува, дека го проповедал Евангелието во Македонија и во Србија. Претрпел многу маки од злобниот цар Лав Ерменецот, иконоборецот и се упокоил во 820 година.

Пред својата смрт, Св. Павле им рекол на браќата: 'Еве, дојде часот што мојата душа секогаш го сакала и од кој телото мое секогаш се плашело”.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6449 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 25 ноември 2020
Моментно посетители: 113

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: