Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
Сподели на Facebook

Римски војници; пострадале за Христа во Доростол, Македонија, околу 302 година.

Кога на Пасикрат му пристапил неговиот брат, Папијан, кој отстапил од Христа од страв, и почнал да го наговара да се одрече од Христа и да остане жив, св. Пасикрат му одговорил: 'Оди си од мене, ти не си ми брат!" Пасикрат и Валентион заедно биле исечени. Свети Јулиј на судот рекол: 'Јас сум ветеран, 26 години верно му служев на царот, па кога досега сум му бил верен на понискиот како сега да не му бидам верен на повисокиот?" т.е. на Царот небесен.

По тоа Никандар бил изведен пред префектот Максим. Жената на Никандар го охрабрувала да погине за Христа. 'Глупава бабо, ‘и рекол налутено Максим, тебе ти е дојдено до подобар маж!" Жената му одговорила: 'Ако ти така мислиш за мене, нареди мене да ме погубат пред мојот маж!" Со Никандар погинал и Маркијан. Жената негова дошла на губилиштето, носејќи го синот на раце. Маркијан го бакнал својот син и се помолила на Бога: 'Господи семоќен, грижи се Ти за него!" Потоа биле обезглавени и преминале во царството Христово.

Св. Филарет вели дека сите овие маченици биле Македонци.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7288 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и базите
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: