Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
Сподели на Facebook

И покрај тешките пљачки, разорувања и походи на разни народи, гладните години, чуми и напаствија кои оставиле трага на животот во Македонија, се чини дека ништо така разорно не влијаело како замјотресот од 518 година.

При походите и нападите Македонците токму заради суровоста на времето се толку претпазливи па имале добро развиен систем на известување, што тоа навреме се дислоцирало на побезбедни места. Секако се страдало но страдале оние што не успевале да се засолнат.

Доказ за ова е што градовите имале богат живот се до 518 год. време кога дотогаш биле протатнати и Хуните и Готите и бројни други народи. Во 518 година Македонија ја погодил најсилниот земјотрес дотогаш. Земјата просто татнела а на места и се создавале процепи и поместувања на тлото, градбите низ градовите се рушеле во прав и пеплишта а немоќните умирале потиснати или приклештени под урнатините.

Скупи, Стоби, Ауадарист, се само трите и најголемите кои од север кон југ како линијата на ударот ги зафатила и уништила вековен живот во нив. Стоби денес е на пониска тераса одошто е пред земјотресот кој го измести тлото тука највеќе. Вливот од најголемите речни текови во Македонија, го направил најтрусно подрачје со песокливоста и милта.

Како и да е животот замрел и повеќе не се вратил иако имало обиди на што укажуваат градбите од камен и кал од крајот на VI век и почетокот на VII. Дури и коцкарницата во Стоби која како крајпатна се чини уште си ја имала намената последна страда во некаков пожар.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8925 пати
Просечна оцена од посетителите
 2,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 68

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: