Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
Сподели на Facebook

1349 год. е година на најголемата забележана наезда на стаорци ширум Европа. Тие во роеви од по илјадници внесоа една од најтешките болести во секој дом на Европа па и во домовите на македонските села и градови.

Таа болест беше чумата (Pestis) која покоси преку 20 000 000 ( дваесет милиони) Европјани во тогаш сеуште не толку бројната Европа, која без серуми и било какви лекарства не можеше да се спаси.

Иако оваа смртоносна болест први ја носеа стаорците, во нејзиното ширење учествуваа и болвите. Знаците и беа – главоболка, морничење, воспаленост на кожата, крвави исплувки, набарени жлезди по што следеше неминовната смрт.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7477 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 163

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: