Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Крај на влијанието од Рим врз Цариград
Сподели на Facebook

Иако официјална година на крајот од единственоста на Христијанството е 1053 год., кога се случува дефинитивниот раскол Христијаните-католици и Христијаните-православни, всушност Рим сеуште има свое влијание во Византија.

По четирите крстоносни војни кои ги поведуваат папите и формирањето на толку Крстоносни државички ( Латинското царство, Епирското деспотство, Солунското Кралство и Никејското царство), сите поводуваат меѓусебна војна која од нив да ја наследи некогашната Византиска империја.

Македонија како една од побогатите, и поголеми Византиски територии, во овој период е исцепкана и владеана ту од едните од другите, некогаш и од самостојни отцепени локални кнезови. Таа особено ќе ги чувствува последиците, плаќа даноци на толку владетели и на две “Свети” столици !

Но ова влијание на Рим целосно ќе се изгуби во 1261 год. , кога Михаил Палеолог најавува веќе нова Византиска династија. Тоа е и година кога Латините ги губат своите држави во Азија а со тоа и било какво влијание над разнишаната и ослабена Византија. Со ова и Рим ги губи дотогашните влијанија во случувањата на тлото од Македонија, иако неговата пропаганда никогаш нема да престане.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7440 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: