Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7770
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Првиот Млековод на Балканот во Македонија
Сподели на Facebook

Во Македонија од дамнини постоел систем на млеководи.

Ваков зачуван млековод од кој најдобро се осознава снаодливоста на нашите предци е млеководот од бачилото кое се наоѓало на повисока надморска висина во околината на манастирот “Св. Јоаким Осоговски“.

Тој е откриен пред неколку години и за него се вели дека е првиот на Балканот од тој тип, некаде од раниот среден век. Млеководот е во вид на керамички цевки и служел за пренесување на млекото од манстирското трло до црквите.

Монасите според движењето на сенките точно знаеле кога од цевките ќе потече млекото о кога одозгора ќе пуштаат врела вода за миење на млеководот.

Овој крај на Осоговијат особено бил развиен во минатото, само манстирското трло броело преку 100 000 овци кои ги чувале по триесетина момоци.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7246 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 25 ноември 2020
Моментно посетители: 102

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: